معرفی انواع شیرالات

شیر کشویی

معرفی انواع شیرالات بخش مهمی از خانواده شیرها، شیر کشویی است که در درجه اول مناسب ایزوله است. جنبه ای که شیر کشویی را متمایز می کند، حرکت خطی است که برای شروع یا توقف جریان سیال استفاده می شود. به طور معمول، یک شیر کشویی به عنوان یک وسیله کنترلی عمل می کند که معمولاً در ساختمان های مسکونی و تجاری بر روی لوله مانیسمان نصب می شود تا جریان مایع را محدود کند.

مزایای استفاده از شیر کشویی

شیر کشویی در هر دو جهت قابل استفاده هستند. خاصیت دو جهته آن باعث افزایش کارایی شیر در کنترل سریع جریان مایع می شود.شیر کشویی به دلیل بهترین خواص آب بندی محکم خود شناخته شده اند که به قطع کامل جریان مایع کمک می کند.
شیر کشویی به سختی شامل کاهش فشار می شوند. این حداقل افت فشار باعث افزایش دوام لوله ها و کانال ها می شود.
شیرهای دروازه ای را می توان به روش های مختلفی طراحی کرد تا نیازهای خاص کاربردهای مختلف را برآورده کند. به عنوان مثال، شیرهای دروازه ای با طراحی گوه ای را می توان برای جلوگیری از اثرات چکش سیال استفاده کرد.

کاربرد شیر کشویی

معمولاً شیر کشویی در محیط های خطی برای باز کردن یا بستن مسیر سیال استفاده می شوند. استفاده از آنها در زمینه های مختلف از جمله آبیاری و کارخانه های شیمیایی برای کنترل سیالات و گازهای بین 200- تا 700 درجه سانتیگراد بسیار رایج است.

شیر توپی

معرفی انواع شیرالات

شیر توپی از خانواده شیرهای یک چهارم چرخشی است. در اینجا، یک توپ یا یک دیسک کروی توخالی، مرکز دریچه است که سوراخی در مسیر عبور قرار داده شده است. توپ اجازه می دهد تا دریچه باز و بسته شود. قدرت کنترلی شیر توپی یک منبع بیرونی است که با چرخاندن آن می توان حرکات خاصی مانند 90 درجه، عقب و جلو یا یک چهارم چرخش برای باز یا بسته کردن شیر انجام داد.

مزایای شیر توپی

عملکرد شیر توپ برای کنترل سیال و کنترل دریچه گاز.
عملکرد شیر توپی به دلیل ساختار ساده آن آسان است.
حتی پس از سال ها استفاده، شیر توپی کاملاً کار می کند.
شیر توپ کاملاً قابل اعتماد است زیرا تحت تأثیر محیط کار قرار نمی گیرد.
هزینه تعمیر یا نگهداری کم
ویژگی های بسته شدن محکم شیرهای توپی، آنها را برای استفاده در شرایط دمای بالا و فشار بالا مناسب می کند.

برنامه های کاربردی شیر توپی

در هر دو فرآیند صنعتی و تجاری، شیرهای توپی برای کنترل جریان سیالات بسیار مفید هستند. اغلب، شیرهای توپی را می توان در صنایع برق، دریایی، پتروشیمی، رفرمینگ کاتالیزوری و فرآیند استفاده کرد. اگر به طور دقیق طراحی شوند، شیرهای توپی می توانند 400 درجه فارنهایت و فشار تا 10000 psi را تحمل کنند.همانند اتصالات استیل 304 

شیر پروانه ای

معرفی انواع شیرالات

شیر پروانه ای نوع دیگری از شیر ربع چرخشی است که مانند یک دیسک فلزی نازک به نظر می رسد. به این دلیل نامگذاری شده است که حرکت چرخشی دیسک را می توان تا 90 درجه برد. به طور معمول، دیسک چرخشی تنظیم مایع را برای یک سیستم خاص هدایت می کند. عملیات شیر ​​جریان مایع را در سیستم های لوله کشی مجاز یا محدود می کند.

مزایای شیر پروانه ای:

نصب و راه اندازی آسان
حداقل افت فشار
نسبت به انواع دیگر شیرها بسیار ارزان است
کار تعمیر یا نگهداری کمتر مورد نیاز است
به راحتی ظرفیت های عظیم سیالات را کنترل می کند

برنامه های کاربردی شیر پروانه ای

شیر پروانه ای انتخاب ارجح برای کاربردهای کم فشار و دمای پایین است. در کاربردهای آب و گاز، از شیرهای پروانه ای برای جداسازی جریان استفاده می شود.
در صنایع غذایی و آشامیدنی که فرآیندهای شستشوی بیش از حد انجام می شود، از این شیرها برای جلوگیری از جریان برگشتی استفاده می شود.

شیر خودکار دریچه ای 

معرفی انواع شیرالات

اینها دریچه های نوع واکنشی هستند که برای اختلاف فشار فعال می شوند. این شیرها برای کار کردن نیازی به برق یا منبع خارجی ندارند. جلوگیری از جریان برگشتی، عملکرد اصلی است که برای آن از شیر چک در بسیاری از فرآیندهای صنعتی استفاده می شود.

مزایای شیر خودکار دریچه ای

بسیار همه کاره و بسیار بادوام
کارکرد آسان
نگهداری کم و بدون زنگ زدگی

برنامه های کاربردی شیر خودکار دریچه ای  

شیر خودکار معمولاً در مدیریت سیستم های فاضلاب استفاده می شوند. همچنین، در کاربردهای جلوگیری از جریان برگشتی، شیرهای بازرسی یک مهر و موم محکم تشکیل می دهند که مانع از ورود زباله به آبراهه ها می شود. سایر کاربردهای صنعتی مناسب شیرهای چک شامل کنترل آب طوفان، جلوگیری از سیل، جابجایی دوغاب خورنده و کنترل سیستم فاضلاب است.

شیر سوزنی

معرفی انواع شیرالات

شیر سوزنی یکی از اعضای ضروری خانواده شیرهای برتر است. دریچه های شیر سوزنی از حرکت خطی یا مستقیم برای دریچه گاز استفاده می کنند. این دریچه ها به خوبی از نام خود توصیف می کنند، زیرا بدنه ای گرد دارد که از دو نیمه مجزا تشکیل شده است که توسط یک دیسک باز یا بسته می شود.
درست مانند دریچه دروازه ،شیر سوزنی به راحتی حرکت می کند تا جریان مایع را فراهم کند. این ویژگی شیر سوزنی را برای کاربردهایی که نیازی به افت فشار بالا دارند مناسب می کند.

مزایای شیر سوزنی

حداقل نشت مایع
تنظیم آسان برای افزایش یا کاهش جریان
مکانیسم بستن خوب

برنامه های کاربردی شیر سوزنی 

شیر سوزنی یک انتخاب عالی برای مدیریت مسائل نشتی در مکان های مسکونی و تجاری است. کاربردهای صنعتی متداول برای شیرهای کره ای، سیستم های خنک کننده، سیستم های تغذیه شیمیایی و سیستم های آب تغذیه را در میان بسیاری از آنها پوشش می دهد.

شیر خودکار سوپاپی

معرفی انواع شیرالات

این نوع شیرها اندازه کوچکی دارند که در درجه اول برای عبور مایع یا گاز طراحی شده اند. شیر سوزنی بخش مهمی از خانواده بزرگ دریچه‌ها است که برای قطع جریان مایع به کار می‌رود. آنچه این شیر را از انواع دیگر متمایز می کند، ساختار دقیق طراحی شده شیر است.

مزایای شیر خودکار سوپاپی

– از جریان کنترل دقیق اطمینان حاصل کنید
– در شرایط فشار بالا بهترین عملکرد را دارد
– نیازی به خارجی ندارید
– منبع تغذیه برای کار کردن
– از گیج های شکننده محافظت کنید

برنامه های کاربردی شیر خودکار سوپاپی

شیر خودکار سوپاپی برای سرویس های خلاء یا سایر دستگاه هایی که به دنبال قدرت هستند، بهترین هستند. معمولاً این شیرها در کاربردهای کالیبراسیون کاربرد خود را پیدا می کنند که در آن به عنوان تنظیم کننده رسانه استفاده می شود.
در سیستم‌های خلاء، که کنترل جریان گاز کافی مانند پر کردن لوله‌های خلاء پر از گاز مورد نیاز است، شیرهای سوزنی کاربردهای اصلی خود را پیدا می‌کنند. همچنین از شیرهای سوزنی برای قطع کردن عرضه کاربردهای آمونیاک بی آب در صنایع خاص استفاده می شود. با یک دهانه نسبتاً کوچک در انتهای پیچ، دریچه سوزنی کاملاً مناسب یک نشیمنگاه بلند و مخروطی و یک پیستون سوزنی شکل است.از آنجایی که دارای دهانه کوچک و ساقه با رزوه ریز بالایی است، به راحتی می توان شیر خودکار سوپاپی را به سادگی با اعمال فشار محکم با انگشت بسته کرد.

شیر دیافراگمی

معرفی انواع شیرالات

دریچه های دیافراگمی که به عنوان شیرهای غشایی نیز شناخته می شوند، شامل بدنه دریچه ای با یک دیافراگم،پورت های متعدد و یک زین هستند که در پشت بسته شدن دیافراگم قرار دارد.انتخاب مواد برای ساخت شیرهای دیافراگمی بسته به هدفی که دیافراگم برای آن استفاده می شود متفاوت است معمولاً شیر دیافراگمی در فلز، پلاستیک و چوب موجود است.

مزایای شیر دیافراگمی

بهترین استفاده برای سرویس دریچه گاز.
شیر دیافراگمی از نوع سرریز ایده آل برای کنترل جریان های کوچک.
سیالات خورنده، مایعات رادیواکتیو، دوغاب های فیبری و سایر مایعات را به راحتی مدیریت کنید.
نگهداری کم مورد نیاز است
بدون نشت ساقه
مناسب برای مواد شیمیایی خطرناک و مایعات رادیواکتیو.
باز شدن سریع به دلیل منطقه خاموش بزرگ.
مشخصات جریان نزدیک به خطی
عملکرد آب بندی بالا با گشتاور کم
تعویض آسان و مطمئن دیافراگم

برنامه های کاربردی شیر دیافراگمی 

معرفی انواع شیرالات

ویژگی های دو جهته دریچه های دیافراگمی آنها را به یک لباس مناسب برای دریچه های روشن و خاموش تبدیل می کند.برخلاف انواع دیگر شیرها، شیرهای دیافراگمی به طور گسترده در کاربردهای فشار کم و مهار گاز استفاده می شود.

با توجه به ویژگی‌های نشتی‌دار، این شیرها برای سیستم‌هایی که نشتی در آن‌ها قابل تحمل نیست مناسب هستند.

مواد مورد استفاده برای ساخت شیر ​​دیافراگمی در تصمیم گیری کاربرد نقش دارد.

به عنوان مثال شیرهای ساخته شده از استیل یا پلاستیک PVC انتخاب ارجح برای کاربردهای خورنده هستند صنایع رایجی که بیش از حد از شیرهای دیافراگمی استفاده می کنند

شامل فرآوری مواد غذایی، دم کردن و داروسازی به دلیل ویژگی های دریچه های دیافراگمی برای محدود کردن محیط جریان است.

 

 

 

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *