لرزه گیر آکاردئونی چیست

بطور کلی لرزه گیر ها در سیستم های لوله کشی، جهت جذب تغییرات ابعادی و خصوصا افزایش یا کاهش طول لوله بدلیل تغییر دمای سیال و همچنین در محل لوله های عبوری از درز انقطاع ساختمانها، در سیستمها و صنایع مختلفی از جمله سیستمهای گرمایشی و تهویه مطبوع، نیروگاه ها، پالایشگاه های نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، مبدلهای حرارتی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

لرزه گیر آکاردئونی شرکت ارتعاشات صنعتی ، برای جلوگیری از حرکت های ناخواسته ای استفاده می شود که انتقال سیال را در داخل لوله دچار اختلال می کند. منشأ این حرکت ها می تواند تغییرات دمایی ناشی از سیال یا محیط، لرزش دستگاه های موجود در سیستم مثل پمپ و کمپرسور و یا حرکت های ناشی از عوامل خارجی مثل باد، زلزله، نشست سازه و … باشد.
تحمل درجه حرارت و فشار بالا و جذب حرکت های محوری، جانبی و زاویه ای با در نظر گرفتن آرایش مناسب، از جمله خصوصیات لرزه گیرهای آکاردئونی شرکت ارتعاشات صنعتی می باشد.

جنس بدنه این لرزه گیر تمام استیل بوده و جنس سرجوش ها از نوع کربن استیل می باشد

انواع لرزه گیرهای آکاردئونی

لرزه گیرهای جوشی

لرزه گیرهای سردنده

لرزه گیرهای فلنجی

لرزه گیرهای آکاردئونی جوشی نسبت به دو نمونه دیگر از نظر بها و مقرون به صرفه می باشند ولی چون توسط جوش در سیستم قرار می گیرند

جهت نصب و تعویض زمان بیشتری را طلب می کنند

این لرزه گیرهای آکاردئونی از نظر نصب و تعویض راحت ترین نوع از لرزه گیرهای آکاردئونی می باشند

در سیستم هایی که در آنها صحبت انتقال سیال می باشد, حرکتهای ناخواسته بروز می کند که منشاء آنها می تواند تغییرات دمایی ناشی از سیال یا محیط لرزش دستگاه های موجود در سیستم اعم از پمپ, کمپرسور و… و یا حرکتهای ناشی از عوامل خارجی از قبیل باد, زلزله, نشست سازه و… باشد.

به منظور جذب حرکتهای به وجود آمده و عدم انتقال آنها به دستگاه های موجود و خطوط لوله, از اتصالات انعطاف پذیر استفاده می شود.

تحمل درجه حرارت و فشار بالا و جذب حرکتهای محوری, جانبی و زاویه ای با در نظر گرفتن آرایش مناسب از جمله خصوصیات اتصالات آکاردئونی می باشد که باعث کاربرد وسیع آنها در سیستم های مختلف صنایع مختلفی از جمله آب, نفت, گاز, پتروشیمی, نیروگاه ها, صنایع ذوب آهن, مجتمع های فولاد, سیستم های تهویه مطبوع و… گردیده است.

در ذیل برخی از کاربردهای این قطعات ذکر شده است:

موارد کاربرد اتصالات آکاردئونی

سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع

انواع نیروگاه های بخار, سیکل ترکیبی, برق آبی و هسته ای

پالایشگاه های نفت و گاز

صنایع پتروشیمی

صنایع فولاد

صنایع سیمان

مبدل های حرارتی

صنایع چوب و کاغذ

خروجی اگزوز موتورها احتراقی