تفاوت استیل 304 و 316

تفاوت استیل 304 و 316 چیست

تفاوت استیل 304 و 316 این مقایسه بی انتها در استیل است. بیایید نگاهی به آناتومی درجه این گریدهای استیل بیندازیم و یک بار برای همیشه تفاوت بین استیل 304 و استیل 316 را مشخص کنیم.
به عنوان بخشی از پنج خانواده استیل، استیل 304 و استیل 316 گرید های آستنیتی هستند که حاوی سطوح بالایی از کروم و نیکل هستند. این تأثیر زیر را دارد:
• کروم – استحکام کششی، سختی، سختی پذیری، چقرمگی مقاومت در برابر سایش و سایش، مقاومت در برابر خوردگی و پوسته پوسته شدن را در دماهای بالا افزایش می دهد.
• نیکل – استحکام و سختی را بدون از بین بردن شکل پذیری و چقرمگی افزایش می دهد.
اما افزودن عناصر آلیاژی مانند مولیبدن می تواند تفاوت های ظریف اما مهمی ایجاد کند:
• مولیبدن – استحکام، سختی، سختی پذیری و چقرمگی و همچنین مقاومت در برابر خزش و استحکام را در دماهای بالا افزایش می دهد.

316 از 304 گرون تره؟

به طور کلی، استیل 316 قیمت بالاتری نسبت به استیل 304 دارد. این به دلیل سطوح بالاتر نیکل موجود در 316 و همچنین وجود مولیبدن است.
این نمونه بارز این است که چگونه قیمت گریدهای استیل می‌تواند بر اساس نوسانات قیمت مواد خام در نوسان باشد. برای کمک به جبران این نوسانات، هزینه‌های اضافی به قیمت پایه اضافه می‌شود که معمولاً به ازای هر پوند است و بر اساس کارخانه تغییر می‌کند.

برای به‌روزرسانی روزانه قیمت این کالاها و همچنین مواردی که بر فلزات دیگر تأثیر می‌گذارند، جدول زیر را بررسی کنید. رایرسون هر روز این جدول را به روز می کند.

استیل 304 چیست و در کجا استفاده می شود؟

به عنوان پرکاربردترین استیل، استیل 304 به ویژه در کاربردهای صنعتی و تجهیزات آشپزخانه وجود دارد. این یک درجه بسیار مقاوم در برابر حرارت است و مقاومت خوبی در برابر خوردگی در برابر بسیاری از خورنده‌های شیمیایی و همچنین جوهای صنعتی دارد. با شکل پذیری خوب، استیل 304 را می توان به راحتی با تمام روش های رایج جوش داد.

استیل 304L یک تنوع بسیار کم کربن است که از بارش مضر کاربید به دلیل جوشکاری جلوگیری می کند. این تغییر همان مقاومت در برابر خوردگی استیل 304 را ارائه می دهد، اما با خواص مکانیکی کمی پایین تر.

استیل 316 چیست و در کجا استفاده می شود؟

وقتی صحبت از استیل 316 به میان می آید، می توانید انتظار مقاومت در برابر خوردگی و حفره شدن در برابر کلریدها را نسبت به استیل 304 و سطوح بالاتری از استحکام در دماهای بالا داشته باشید. این تا حدی به دلیل افزودن مولیبدن است. این همان چیزی است که آن را به یک درجه ایده آل برای کاربردهایی مانند پمپ ها، شیرآلات، تجهیزات نساجی و شیمیایی، خمیر و کاغذ و کاربردهای دریایی تبدیل می کند.
استیل 316L نسخه بسیار کم کربن استیل 316 است که به جلوگیری از بارش کاربید به دلیل جوشکاری کمک می کند.

تفاوت بین استیل 304 و 316

هنگامی که صحبت از استیل 304 در مقابل استیل 316 می شود، در حالی که هر دو برای مقاومت در برابر خوردگی، استحکام، جوشکاری و مقاومت در برابر حرارت مناسب هستند، استیل 316 به دلیل تنوع در عناصر آلیاژی، در همه این دسته ها برتری جزئی دارد.

نوشته قبلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *