استیل 316

استیل 316 چیست

استیل 316 زنگ نزن نوع 316 یک فولاد زنگ نزن آستنیتی است که دارای تعدادی مزایا و کاربردهای بسیار سودمند است و در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
فولاد زنگ نزن آستنیتی بزرگترین گروه فولادهای زنگ نزن است و حدود 66 درصد از کل تولید استیل را تشکیل می دهد. فولاد زنگ نزن آستنیتی دارای ریزساختار بسیار خاصی است که با آلیاژ کردن فولاد با نیکل و/یا منگنز و نیتروژن کافی به دست می آید. سپس این ریزساختار بسیار پایدار در تمام دماها حفظ می شود.

سری 300

فولادهای آستنیتی آلیاژهای کروم نیکل هستند و پرمصرف ترین گروه فولادهای زنگ نزن هستند.

– نوع 304: شناخته شده ترین گرید نوع 304 است و مقاومت در برابر خوردگی، شکل پذیری، استحکام و نگهداری آسان را ارائه می دهد که استیل برای آن شناخته شده است.
– نوع 316: دومین فولاد زنگ نزن آستنیتی معمولی نوع 316 است. افزودن 2% مولیبدن مقاومت بیشتری در برابر اسیدها و خوردگی موضعی ناشی از یون های کلرید ایجاد می کند. در حالی که 316 به اندازه 304 استفاده نمی شود، مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی نسبت به کلریدها و اسیدها دارد.
نوع 316 به طور کلی به عنوان بادوام، تمیز، آسان برای ساخت، جوش پذیر و دارای روکش خوب شناخته می شود. مزایای مختلف بسیار زیادی دارد که حتی اگر نوع 316 هزینه اولیه کمی دارد، می تواند طول عمر عملکردی محصولات فولادی را تا سال ها بهبود بخشد و این بدان معناست که می تواند در آینده باعث صرفه جویی در هزینه های کلان شرکت ها شود.

استیل 316L و 316H

استیل 316

Type 316L یک نسخه کم کربن از نوع 316 است که بارش کاربید را به حداقل می رساند و به طور گسترده برای کاربردهای جوشکاری استفاده می شود. 316L همچنین یک استیل عالی برای مصارف با دمای بالا و با خوردگی بالا است، به همین دلیل است که برای استفاده در پروژه های ساختمانی و دریایی بسیار محبوب است.

درجه 316H یک اصلاح کربن بالا از آلیاژ 316 است که برای استفاده در خدمات دمای بالا ساخته شده است. این آلیاژ در دماهای بالا استحکام بالاتری دارد و برای کاربردهای ساختاری و مخازن تحت فشار در دماهای بسیار بالا استفاده می شود.

مزایای استیل 316

استیل 316 مزایای زیادی دارد که شامل موارد زیر است:

– در دماهای بالا برای مدت بیشتری از نوع 304 قوی تر می ماند
– جوش پذیری عالی دارد
– قابلیت ماشینکاری فوق العاده ای دارد
– مقاومت در برابر خوردگی خوب است
– مقاومت در برابر سوراخ شدن عالی
– ساختار آستنیتی به آن چقرمگی عالی می دهد، حتی در دماهای برودتی
– مقاوم در برابر آب آشامیدنی
– مقاومت برتر در برابر کلرید
– مقاومت در برابر مواد شیمیایی خورنده: افزودن مولیبدن مقاومت فلز را در برابر اسیدهای استیک، سولفوریک و گوگرد و همچنین بسیاری از مواد شیمیایی و حلال های صنعتی افزایش می دهد. این نوع از مواد شیمیایی فرآیند خورنده برای ساخت طیف گسترده ای از محصولات از جمله جوهر، منسوجات، مواد شیمیایی عکاسی، کاغذ، منسوجات، لاستیک و سفید کننده ها استفاده می شود.
– مقاومت بهتر در برابر ترک خوردگی و سوراخ شدن: استیل 316 خطر کمتری برای ترک خوردگی ناشی از تنش، بهبود مقاومت در برابر خزش و محافظت بهتر در برابر خوردگی حفره و شکاف را ارائه می دهد.

کاربردهای استیل 316

استیل 316

این مزایا و مزایای متعدد به این معنی است که استیل 316 در بسیاری از برنامه ها و محیط های مختلف استفاده می شود که شامل نمونه های زیر می شود:

– سطوح، تجهیزات و وسایل آماده سازی غذا، به ویژه در محیط های کلرید
– نیمکت و تجهیزات آزمایشگاهی
– تابلوهای معماری ساحلی، نرده ها و تزئینات
– اتصالات قایق
– ظروف شیمیایی، از جمله برای حمل و نقل
– مبدل های حرارتی
– صفحات بافته شده یا جوش داده شده برای استخراج معادن، استخراج معادن و تصفیه آب
– بست های رزوه ای
– فنر
– ذخیره و جابجایی اسید استیک
– در صنعت خمیر و کاغذ برای جلوگیری از آلودگی آهن محصول استفاده می شود، به ویژه نوع 316 به طور گسترده در دستگاه کاغذ استفاده می شود.
– مخازن تحت فشار
– قطعات کوره
شیرآلات و پمپ ها
– تجهیزات دارویی
– تجهیزات شیمیایی عمومی
– شناورهای فولادی ضد زنگ
– فولاد سازه و اجزاء در محیط های دریایی
– تجهیزات پزشکی
– محیط های ساحلی
– مناطقی با سطح نمک بالا (مانند جاده ها)
– محیط هایی با افزایش قرار گرفتن در معرض قلیایی ها و اسیدها
– تجهیزات صنعتی که مواد شیمیایی فرآیند خورنده را کنترل می کند که برای ساخت محصولاتی مانند جوهر، منسوجات، سفید کننده ها، مواد شیمیایی عکاسی و لاستیک استفاده می شود.
– تجهیزات آماده سازی غذا به ویژه در محیط های کلرید.
– کاربردهای معماری
– ایمپلنت های پزشکی، شامل پین، پیچ و ایمپلنت های ارتوپدی مانند تعویض کامل مفصل ران و زانو

استیل 316

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *